گورخر ایرانی یکی از گونه‌های در حال انقراض است. به اعتقاد کارشناسان محیط‌زیست، وضعیت این‌گونه مشابه وضعیت یوز است با این تفاوت که یوز بیش از گورخر در کانون توجه قرار دارد.

آنچه در پی می‌آید در واقع اظهارنظر کارشناسی مسئول سابق طرح اسارت و انتقال و رهاسازی گورخر ایرانی است؛ نوشتاری که سال‌ها فعالیت علمی و عملی پشتوانه آن است. نویسنده به‌رغم آنکه اکنون بازنشسته محیط‌زیست است اما همچنان با دقت و وسواس فعالیت‌های مربوط به گورخر ایرانی را دنبال می‌کند. گفته می‌شود اخیرا تعداد 3رأس گورخر ایرانی به دورونه کاشمر و 4راس به ابرقو و 6‌ رأس به کرمان منتقل شده‌اند، جلسه‌ای هم برای تصمیم‌گیری وضعیت بقیه گورها از طرف دفتر حیات وحش، در تاریخ 24/6/89 تشکیل شده است. در این جلسه به‌رغم آنکه از نویسنده این نوشتار دعوت شد ولی از آنجایی که وی با انتقال گورها مخالف بود و چنین عملیاتی را مغایر با حفاظت این‌گونه نادر می‌دانسته، در جلسه مذکور حاضر نشد. قرار
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 16:17  توسط محمد بیدگلی  | 

 

تا زماني كه تلفن‌هاي همراه در نزديكي كندوي زنبور عسل فعال باشند آنها به هيچ وجه به كندوي خود باز نمي‌گردند.
بررسي‌هاي يك محقق سوئدي نشان مي‌دهد تلفن‌هاي همراه تأثيرات منفي جدي‌اي روي زنبورهاي عسل دارند و قاتل اين حشرات مفيد محسوب مي‌شوند.
گرده افشاني بذر 70 محصول از 100 محصول غذايي اصلي جهان توسط زنبورهاي عسل انجام مي‌شود و لذا كم شدن و مرگ و مير زنبورهاي عسل تأثير منفي جدي بر ميزان دسترسي انسان به مواد غذايي خواهد داشت.
بر اساس تحقيقات دانيل فاورو در مؤسسه فدرال فناوري سوئيس، سيگنال‌هاي ارسال شده از سوي تلفن همراه باعث گيج شدن زنبورهاي عسل شده تا بدان حد كه آنها راه بازگشت به كندوي خود را گم كرده و در نهايت بر اثر گرسنگي و


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 16:13  توسط محمد بیدگلی  | 

 

پژوهشگران اخیرا کشف کرده اند که شامپانزه ها هم مثل آدمها نه تنها به لطیفه و حرکات مضحک می خندند بلکه حتی زمانیکه لطیفه ای یا چیزی خنده دار نباشد به خاطر عرف اجتماعی باز به آن می خندند.

به نوشته روزنامه « ایندیپندنت » چاپ لندن، مطالعاتی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد که شامپانزه ها نه فقط در زمانی که واقعا از چیزی لذت می برند بلکه در مواقعی که می خواهند یک نوع تماس اجتماعی برقرار کرده و یا رابطه موجود را تایید و تحکیم کنند درست مثل انسانها دست به دامن لبجند می شوند.

مارینا داویلا راس از دانشگاه پورتسموث در انگلستان که از مسئولان این تحقیقات است می گوید:« شکی نیست که ما آدمها از خنده و لبخند به عنوان یک ابزار مهم در بسیاری از کنش ها و تماس های اجتماعی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 16:7  توسط محمد بیدگلی  | 

 

استاندار تهران از اختصاص یک میلیارد تومان بودجه ویژه به شهر جوادآباد خبر داد و گفت: این شهر که در بخش محرومی قرار دارد با بودجه اختصاص داده شده به منطقه ای توریستی تبدیل می شود.

 

مرتضی تمدن با اشاره به جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان ورامین و اختصاص بودجه ویژه برای این بخش، افزود: شهر جواد آباد باید از وضع کنونی خارج و به شهری زیبا با طرحی مناسب تبدیل شود.

وی اظهار داشت: این منطقه در آینده باید به یک شهر توریستی تبدیل شود و ایستگاه ورود به کویر برای کل توریست هایی باشد که
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 16:2  توسط محمد بیدگلی  |