شتر مرغ ها بالگد زدن از خوددفاع مي كنند.اما برخلاف چهار پايان شتر مرغ ها از جلو لگد مي زنند.گزارش شده لگد شتر مرغ حتي يك شير را از پاي در مي آورد.

شتر مرغ بزرگ ترين كره چشم را در ميان جانوران دارد وزن كره چشم آن به 65 گرم ميرسد در حاليكه  وزن اين پرنده تنها 43 گرم است.

مرغ عشق ها نيز توانايي صحبت كردن را دارند به شرطي كه با صبر وحوصله به آنها آموزش داده شود.درانگلستان رسم بر اين است كه شماره تلفن منزل را به مرغ عشق ها مي آموزند تا در صورت گم شدن بتوان آنها را پيدا كرد.

شتر مرغ ها بين 70 تا 80 سال عمر مي كنند ،در هنگام دويدن فاصله گامهاي آنها به 5/3 متر مي رسد  و سرعت دويدن آنها حدود 60 كيلومتر در ساعت است .

وزن يك تخم شتر مرغ در حدود 1700-1500 گر م يا حتي 2300 گرم مي باشد و با يك تخم شتر مرغ مي توان براي 12 نفر نيمرو درست كرد.

*جورج واشنگتن اولين رييس جمهور امريكا به علت علاقه شديدي كه به شكار داشت دستور ساخت يك دست دندان مصنوعي گرانبها كه از دندان گوزن قطبي ساخته شده بود را داده بود كه اين دندانها تا آخر عمر همراه وي بود.

*در ‍ژاپن مسابقه اي ترتيب مي دهند كه در آن نژاد خاصي از خروسها شركت داده مي شوند كه داراي  پرهاي دم بلند مي باشند به طوري كه آخرين ركورد دم بلند مربوط به نژاد يوكوهاما و كمي بيش از 15 متر مي باشد .لازم به ذكر است كه اين خروسها علاوه بر بلند بودن پرهاي دمشان از نظر رنگ بندي و خلوص نژاد و شكل  و اندازه ظاهري نيز امتياز بندي مي شوند و علاوه بر كسب جوايز نقدي ،براي صاحبان خود نيز اعتبار مي آفرينند.

*امروزه در برخي كشورهاي جهان حيوانات را براي جنگيدن با يكديگر تربيت مي كنند و از آنجهت تفنن و شرط بندي نيز استفاده مي كنند. سابقه اين گونه مسابقات  به روم باستان برمي گردد كه از حيوانات درنده نظير گرگ و ببر و شير جهت جنگيدن با هم استفاده  مي كردند  و يا آنها را به جان برده ها مي انداختند .اين رسم هنوز هم در سراسر جهان ادامه دارد منتهي با حيوانات مختلف و آيين و مراسم متفاوت. مثلاً در فرانسه-بلژيك-ايرن-اندونزي و برخي كشورهاي آمريكاي لاتين خروسها را به جنگ هم مي اندازند.

در تركيه شترهاي يك كوهان و در آسياي مركزي بلدرچين را براي جنگيدن با هم تربيت مي كنند.

در افغانستان كبك ودر تايلند سگها را به جان هم مي اندازند. در هند مارهاي كبرا را به جنگ هم ترغيب مي كنند و در تايلند نوعي ماهي را.

همين طور دامنه اين كارها به حشرات هم رسيده به طوري كه در سنگاپور مگسها را براي اين كار تربيت مي كنند.در تبت و مغولستان هم جنگ قوچها و بزها با هم دديدني است.

اما جالب ترين اين نبرد ها جنگ گاو با موجودي به نام انسان است كه در اسپانيا رواج دارد و اكثراً به نفع اين موجود دو ژا به به اتمام مي رسد.

*در زبان اسپانيولي دريايي كه به درياي كارائيب شهرت دارد به معني غرائب يعني چيزهاي جالب و عجيب است و علت نام گذاري اين دريا به اين نام وجود گونه هاي ماهي و حلزون و مرجانهايي است كه از نظر تنوع و رنگ آميزي و شكل ضاهري در تمام آبهاي دنيا نادر و منحصر به فرد است.

لغت اليگاتور(الگيتور) كه به تمساح اطلاق مي گردد از لغت لاگاتور كه به معني مارمولك از زبان اسپانيولي گرفته شده است منتهي با كمي اغماض در اندازه اين دو جانور.   

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 10:46  توسط محمد بیدگلی  | 

چرا پرندگان آواز مي خوانند؟

 

 

پرندگان معمولاً به دو علت آواز مي خوانند، براي تهديد پرندگان ديگر و يا جذب آنها. معمولاً پرنده نر آواز ميخواند تا پرنده ماده را به جفت گيري دعوت كند. هر چند كه اين آواز براي پرندگان ديگر نيز هشداري است تا از جفت او دور بمانند. طوطي ها و مرغ هاي مينا مي توانند با ما صحبت كنند اما اين پرندگان نمي فهمند كه چه ميگويند و غالباً چيزهيي را كه ما به آنها آموخته ايم تكرار مي كنند. هر چند كه دانشمندان نوعي زبان اشاره به شامپانزه ها آموخته اند و عقيده دارند كه شامپانزه ها مي فهمند چگونه از زبان استفاده كنند و مي توانند با اشاره با ما صحبت كنند.

چگونه بسياري از حيوانات زمستان خوابند؟

 

خرس قطبی

 

در زمستان شما نمي توانيد حيوانات زيادي را ببينيد. زيرا آنها در محل هايي خود را پهنهان مي كنند و به خواب مي روند. به اين عمل خواب زمستاني مي گويند. قورباغه ها،وزغ ها،مارمولك ها،مارها،خفاش ها،موش ها،جوجه تيغي ها و سنجاب ها و حتي حشراتي مانند پروانه ها به خواب زمستاني مي روند آنها به خواب مي روند زيرا در زمستان غذا سخت پيدا مي شود كه اين حيوانات گرسنه مي مانند.در اين خواب عميق آنها به غذاي بسيار كمي براي زنده ماندن احتياج دارند كه قبل از به خواب رفتن آن را مي خورند تا در طول زمستان زنده بمانند.

خفاش چگونه در تاريكي پرواز مي كند؟

 

Bat

 

خفاش ها طول روز را در خواب مي گذرانند و شب هنگام براي يافتن ميوه يا شكار حشرات به راه مي افتند.آنها مي توانند در تاريكي مطلق، راه خود را پيدا كنند اين حيوانات به جاي چشم، از گوش هايشان استفاده مي كنند.آنها براي پرواز در تاريكي صداي بلند جيغ مانندي از خود در مي آورند. اين صداها به موانع يا غذاهاي سر راه آنها برخورد مي كند و خفاش ها بازتاب صداي خود را مي شنوند. آنها با استفاده از انعكاس صدا مي توانند دقيقا از وضع محل پرواز خود در تاريكي مطلق آگاه شوند.

چگونه بعضي از پرندگان قادر به شيرجه زدن و شنا كردن در زير آبند؟

پنگوئن ها پرنده هايي اند كه زير آب كاملاً احساس راحتي مي كنند. آنها توانايي پرواز ندارند، اما بال هايشان همانند باله استفاده مي كنند و هم زمان با آن با به گردش در آوردن پاهايشان در زير آب شنا مي كنند.

كدام پرنده مي تواند به عقب پرواز كند؟

 

مرغ هاي مگسخوار كوچك قادر ند در جلو گلي كه مي خواهند شيره آن را بمكند، بال بزنند و در هوا بايستند. اين پرنده براي ترك محل، به آساني مي تواند به عقب پرواز كند. هيچ پرنده ديگري نمي تواند اين كار را انجام دهد

مارها چگونه حركت مي كنند؟

 

 

مارها پا ندارند، اما مي توتنند به سرعت حركت كنند و روي زمين به چند روش بخزند . مارها معمولا بدنشان را به حالت منحني خم مي كنند و خود را در جهت خارج منحني به زمين فشار مي دهند و به جلو حركت مي كنند و همچنين مي توانند بدن خود را حلقه كرده و دوباره صاف كنند و به جلو بكشند.  

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 9:20  توسط محمد بیدگلی  |